2018. nov 08.

Pályaválasztás 1. Önismeret

írta: csalaneedit
Pályaválasztás 1. Önismeret

Önismereti teszt

Kapcsolódó kép

Állati jó tesz!

Végy elő egy papírt és tollat majd írd fel azt a három állatot, amelyeket a legjobban szeretsz. Bármilyen állat lehet, itt a legfontosabb az, hogy ne gondolkozz túl sokat, igyekezz spontán lenni, mert minél spontánabb vagy, annál hitelesebb lesz a válaszod. Lényeges a fontossági sorrend, ezért azt az állatot írd az első helyre, amelyiket a legjobban szereted.
Még egy jó tanács: próbáld meg megindokolni is a válaszokat miután leírtad a három kedvenc állatodat. Például: „a kutyát azért szeretem mert például hűséges, ragaszkodó, engedelmes, megbízható stb".Vegyél elő papírt és íróeszközt, és írd le egymás alá azt a három állatot, amelyek a legkedvesebbek a számodra.

 

Megnézem a teszt kiértékelését!

Fa-rajz teszt

Nem kell hozzá más, csak egy A4-es papír, és egy ceruza. Tedd magad elé a papírt, és rajzolj egy fát. Több instrukcióra nincsen szükség. 

Megnézem a teszt kiértékelését!

Mi motivál a munkában?

MUNKAMOTIVÁCIÓS KÉRDŐÍV eredetileg azt vizsgálja, hogy munkavégzésünkben mik motiválnak minket leginkább: hatalmi vágy, a teljesítménymotiváció vagy a közösségben való együttműködés igénye (társulási motívum). Azok, akik még sosem dolgoztak és nincs tapasztalatuk a munka világában, gondoljanak osztályközösségükre úgy, mint egy munkahelyre. Az osztályközösség átvitt értelemben modellezi a munkahelyi körülményeket, ahol az osztálytársak a kollégák és a tanárok a vezetők. 

Az egy-egy számhoz rendelt három kijelentést rangsorold aszerint, hogy milyen mértékben felelnek meg a munkádról (tanulásról), illetve a munkában (iskolában) tanúsított viselkedésedről alkotott véleménynek, érzésednek. A leginkább megfelelő kijelentést jelöld 1-essel, a második leginkább megfelelőt 2-essel, a legkevésbé megfelelőt pedig 3-assal. (Némely állítás feltételezi, hogy vezető vagy, ha nem is vagy az, akkor csak próbáld elképzelni milyen vezető lennél adott helyzetben.) Ezeket a számokat írd be a kapott táblázatba.

Megnézem a tesztkérdéseket!

Most nézd meg, hogy a rangszámok alapján mennyi pontot gyűjtöttél össze a három különböző kategóriában. Minél alacsonyabb a kapott érték, annál jellemzőbb rád az adott motívum, és minél magasabb, annál kevésbé jellemző. Vegyük észre, hogy jelen esetben mindegyik pontszám beszédes, a legalacsonyabb éppúgy, mint a legmagasabb. Amennyiben mindegyik oszlopban majdnem azonos pontszámok jöttek ki, feltehetően még keverednek benned a motivációk és időre van szükséged, hogy kiderüljön, a motivációk milyen sorrendben jellemeznek leginkább. 

Az eredmény segíthet továbbá abban, hogy meglásd jövőbeni (vagy éppen aktuális) munkahelyi motivációdat és ezt tudatosítva feltérképezd, hogy milyen területen vagy a legjobb. Például, ha a társulási motívum pontszámod lett a legalacsonyabb, akkor számodra a team(csoport) munkák a legmegfelelőbbek, ahol több kollégáddal együtt tudsz majd egy feladaton dolgozni, vagy ahol a kollégák bevonásával még hatékonyabb a munkavégzés. Ha a teljesítménymotivációd a legalacsonyabb pontszám, akkor érdemes olyan munkát választanod, ahol nagy az iram és az elvárás, mert feltehetően ez fog feldobni és jól is fogod venni az akadályokat. A hatalmi motívum kiugrása esetén még nem feltétlen biztos, hogy jó vezető lennél, de az igen, hogy erre törekszel. Egy jó vezető ugyanakkor a hatalmi motívum mellett a társulási motívummal is erőteljesen rendelkezik, hiszen csak így tudja összehangolni és motiválni a munkatársait. 

 

 

 

 

 

Szólj hozzá

önismeret pályaválasztás