2018. sze 07.

1. Az emberi szervezet szerveződési szintjei

írta: csalaneedit
1. Az emberi szervezet szerveződési szintjei

Milyenek az emberek?

fajok <--> rasszok

testalkat

szimmetria: Symmetrical selfie alkalmazással megnézzük ...

Végezzünk biometriai méréseket!

Alphonse Bertillon (francia rendőrségi alkalmazott volt), az 1800-as évek végén ő alkalmazta először a bűnügyi azonosításban a test geometriát: pl. arcforma, fej, test főbb jellegzetességeinek alkalmazása:
pl. fül mérete, ülő törzs hossza, fej mérete, stb. Bűnügyi arcképek (nyilvántartások) az ő munkásságához kapcsolhatók.

FELADAT: Párban dolgozzatok, mérjétek meg: fül hosszát, ülő törzs hosszát, fej méretét ... Rögzítsetek legalább 8 mérési adatot egy megosztott dokumentumban!

További érdekességeket olvashatsz a biometrikus azonosításról.

Miből állnak az élőlények?

  EZT FELTÉTLEN LÁTNOD KELL!

Készítsünk gondolattérképet a szervezetet felépítő anyagokból! Használd hozzá a bubble.us online gondolattérkép készítőt, nem kell regisztrálni sem!

  • 60% víz
  • 35% szerves vegyület (C, H, O, N alkotja): fehérjék, zsírok, szénhidrátok, nukleinsavak (DNS)
  • 5% szervetlen: mész, vas, fluor, jód

 

I. Szerveződési szintek 

 

II. Milyennek képzeled a sejtet?

Az emberi testet felépítő sejtek alakja függ attól, hogy hol találhatóak. Nézzünk most egyszerű gömb alakú sejtet. Párban dolgozva rajzold le a leírás alapján, jelöld a részeit + funkciót - Te milyennek képzeled a sejtet? Az elkészült rajzod fotózd le, és postold linoiton! (Letépsz egy fotós cetlit - csatolod a képet)

  • Kívülről sejthártya (1) határolja, belsejét kocsonyás anyag tölti ki: ez a sejtplazma (2).
  • A közepén van a sejtmag (3) (benne a minden tulajdonságunkat meghatározó örökítőanyaggal), amit egy pórusokkal teli maghártya (4) határol.
  • A sejtmag közvetlen közelében találjuk a durva felszínű endoplazmatikus retikulumot: (5) ez úgy néz ki, mint amikor a pékmesternek a köményes kiflijei összesülnek (mondjuk 6-8 összesült kifli). Itt képződnek a fehérjéink.
  • A sejtmagtól távolabb találjuk a Golgi membránt (6), aminek a fehérjék átalakításában van szerepe. A Golgi olyan, mintha 4-6 db sima kifli lenne egymás mellett.
  • Sejtjeinkben találunk mitokondriumokat (7): ezek babszem alakúak, belsejükben összegyűrődött membránok vannak, ami olyan alakú, mint egy rosszul levetett kesztyű, aminek befordultak az ujjai. Nos ez lesz szervezetünk fűtőközpontja.
  • A sejtek osztódását a sejtközpont (8) irányítja: ez úgy néz ki mint egy félbevágott csillaggyümölcs. De mindkét felét be kell rajzolni!

III. Mikroszkóp részei

 

 

Szólj hozzá

8. osztály